© Özgür Dönüşüm Ankara

ÖZGÜR DÖNÜŞÜM ANKARA

Özgür Dönüşüm içeriği bakımından ne bir sivil toplum örgütü ne bir dernek ne de bir yardım kuruluşudur. Asıl amaç tüketimi azaltmak olup aynı zamanda doğal kaynakların tüketilmesine karşı oluşturulmuş bir geri dönüşüm platformdur. Bizler ise Ankara ayağıyla ilgileniyoruz. Yöresel değerleri dikkate alıp, üzerine yorum yapıp ve geliştirerek bu oluşuma destek veriyoruz.

Grubun ASIL ve İLK amacı alım gücü olmayan insanlara maddi olarak yardım etmek olmadığı için tekliflerden herkesin faydalanabilmesi gerekiyor. Teklife sunmuş olduğunuz oyuncaklara sadece çocuk sahibi insanların talep etmesini beklemek yanlıştır. Komşusunun çocuğuna, kuzenine ya da yolda gördüğü başka bir çocuğa hediye etmek isteyen başka kişilerin varlığından haberdar olmamız gerekiyor. Bir tual, resim bölümü öğrencisinin işine yarabileceği gibi resimle uğraşan lise ya da ortaokul öğrencisinin de işine yarayabilir. Belki komşusu talip olmuştur. Kimsenin özel bilgisini paylaşma gibi bir zorunluluğu yoktur. Siz talip olan bu kişiyi aracı olarak görüp hediyenin elden ele dolaştığını, daha çok insanın bu oluşuma katıldığını ve ufak dokunmalarıyla daha fazla mutlu olabilirsiniz.

Sosyal statüsü ve ya mesleği ne olursa olsun sadece öğrenci olmadığı için tekliflere neden talip olmasın ki? Belki kendisi öğrenci değildir ama eşi, dostu, sevgilisi ya da komşusu öğrencidir. Yani ‘Sadece öğrenciler talip olsun lütfen’ ‘Öğrenciler önceliklidir’ ‘Gerçekten ihtiyacı olanlar talip olsun’ gibi kelimelerle oluşturulan teklifler her zaman doğru sonuca ulaşmayabilir.

Pahalı ya da maddi olarak piyasada değerli eşyaların (cep telefonu, elektronik eşya, tablet, bilgisyar vb..) cazipliği fazla olduğu için talep edenlerin sayısı da bu yönde daha fazla olabiliyor. Belki kendisi için belki de tanıdığı için.

Kimin neye, ne kadar ihtiyacı var, kimin alım gücü var kim yok bunu sadece facebook profiline bakarak tespit etmek oldukça zordur. Bu tamamen vicdani bir durumdur. Talepte bulunan kişiyi yargılamak ve ya sorgulamak tamamen anlamsız. Vicdanına bırakmaktan başka yapacak bir şey yok.

Tekliflere talip olan bireyleri şahsi olarak ihtiyacı olan, ihtiyacı olmayan, maddi durumu iyi, alım gücü zayıf diye bir kategoriye sokamayız. Geri dönüşüm (free cycle) doğası gereği zaten böyle bir duruma tamamen terstir. Ama yöresel baktığımız zaman teklif veren kişilerin seçtiği yöntemi sorgulamak da tamamen yanlıştır. Bizler ülke olarak duygusal insanlarız. Ezilenlerin daha çok yanında olmayı maddi olarak imkanı olmayanların yanında durmayı tercih ederiz. Haklıyız da. Ama başka ihtiyaç sahiplerinin olmadığını düşünmek ve onları çemberin dışına atmak da doğru değildir. İhtiyaçlar zamanla değişir. Bugün beyzbol sopasına ihtiyaç duyan ertesi gün defter ihtiyacında olabilir. Hep birlikte ayrışmadan birbirimize hediye vermekten çekinmeyelim. Belki de dünyayı birbirine hediye veren insanlar değiştirecek. Kim bilir?

Grup kuralları dâhilinde ve hukuki olarak yasal olan her şeyi, her objeyi teklife sunabilir veya talep edebilirsiniz. Kapı kolundan, çelloya kadar. Yani bunlar tamamen zaman içinde evinizde fazlalık olarak görmeye başladıklarınız veya zamanla ihtiyaç haline gelebileceklerle ilgilidir. “Buna kimin ihtiyacı olacak, boşver.” “bu kesin kimsede yoktur” demeden paylaşmaya veya talepte bulunmaya devam edelim.

Bizlerin paylaşmaya değer bulmadığı, basit gördüğü ya da sosyal konum itibariyle kendince sıkıntı olacağını düşündüğü, bozuk çalışmayan objeler belki de hiç tanımadığı bir insanın çok uzun zamandır arayıp da bulamadığı bir şeydir. Paylaşıma sunmadan bunu sizde bilemezsiniz. Herkesin evinde bir kenarda duran kolilenmiş ve uzun zamandır el atmaya zaman bulamamış insanların, onları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarında yaşadıkları duygusal anları hepimizi daha çok mutlu ediyor. Objeleri çöpe atılmadan önce grupta paylaşırım düşüncesinden çok onları hiç tanımadığımız bir kişiye hediye olarak verdiğimizi unutmayalım. Tozu alınmış, vaktiniz varsa ufak bir paket yapılmış halde teslim etmemiz, o objeye verdiğimiz değeri gösterip, karşımızdakine olan saygımızı pekiştirecektir. İhtiyacını yitirmiş her objeyi teklif vermekten çekinmeyin. Kimleri mutlu edebileceğinizi kendiniz görün.

Taleplerimizde ise aklına gelen her objeyi yasal olduğu sürece isteyebilirsiniz. Buna çello da dâhil, iphone 6 da. Cevap alamayabilirsiniz ama zaman içinde başkasının şehir terk ederken aklında ilk siz olursunuz. Ya da ihtiyacı kalmadığını düşündüğü anda teklif olarak karşınıza çıkabilir. Ülkenin ekonomik yapısını biliyor ve ekonomik olarak iyi(!) bir konumda olmadığını düşünen veya bürokrasiyi her soluğunda yaşayan insanların talep etmekten çekindiklerini biliyoruz. Kimseyi giydikleri ve ya dış görünüşüyle yargılamıyor aksine özgün haliyle görmekten mutlu oluruz. Talepte bulunmaktan çekinmeyin. taki istediğiniz objeyi bulup mutlu olana kadar.

Teklifiniz veya talebiniz karşısında beklemediğiniz tepkiyle karşılaşabilir, moral bozucu bir durum yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kimseyle ikili tartışmaya girmeden yönetime konuyu bildirebilirsiniz. Gerekiyorsa iletisinin silinmesine karşın ekran görüntü alabilir bununla mesaj atıp beraber konuyu değerlendirebiliriz. Yönetime bu gibi durumlarda başvurmaktan çekinmeyin. Ülkemizin standartları düşünüldüğünde bu tür olaylara maruz kalabilecek %10’luk bir kesimin olabileceği her zaman öngörülerim arasında yer almakta.

Birbirimize hediye vermekten çekinmeyelim. Çekinecek ne var zaten?

Sevgiler

Sorunsuz ve huzurlu bir teslim etme süreci yaşamak istiyorsak aşağıda belirtmiş olduğumuz ve yaşayarak tecrübe ettiğimiz deneyimlerimizi birkaç maddede sıraladık. Lütfen bu konuya dikkat ediniz.

 1. Öncelikle teklife sunmayı düşündüğünüz eşyalarınızı bir anda çıkarmak gibi bir zorunluluğunuz yoksa bu işlemi yavaş yavaş yapmanızı ve deneyim kazanarak kendinizce üreteceğiniz yöntemleri kullanmanız isteriz. Sizi Grup içinde daha deneyimli yapacaktır.
 2. Tekliflerinizde eşyanızı teslim etmek istediğiniz yerin bilgisini mutlaka belirtiniz. Talep edecekler için oldukça önemli bir kriter olacaktır. Kargo yad ulaşım için önceden kendilerini hazırlamış olacaklar.
 3. Talep eden kişiyi seçtikten sonra ilk olarak onun size ulaşmasını bekleyiniz. Grup altında seçtiğiniz kişiyi etiketleyerek kendinize ulaşılmasını isteyebilirsiniz. Bazen atılan özel mesajlarınız direk olarak diğer mesajlar bölümüne gidiyor ve göremiyor olabilirsiniz. Bunun için sık sık diğer mesajlarını kontrol etmeyi unutmayın. Cep telefonlarından Diğer Mesajlarını görebilmek için bu başlıktan yardım alabilirsiniz.
 4. Sizinle iletişim kurduğundan emin olduktan sonra teslim etmek için gerekli buluşma yeri ve ya saatini belirleyebilir ya da bırakma merkezlerimizi kullanabilirsiniz.
 5. Bırakma merkezlerimizi kullanacaksanız lütfen talep eden kişinin bundan bilgisi olduğunu unutmayın. Bırakıldıktan sonra seçtiğiniz kişiye bırakılma bilgisini ve en geç üç gün içinde alması gerektiğini hatırlatın ve 3. gün sonrasında aldığından emin olmak için tekrar iletişime geçin. Evet farkındayız yorucu bir süreç ama o yüzden yavaş yavaş elinizdekileri çıkarmanızı istiyoruz.
 6. Bırakma merkezlerimize bırakmayı düşündüğünüz eşyaların büyüklüğü çok önemli. Geniş yerleri olmadığı için lütfen küçük poşetler ve ağırlık olarak fazla yüklü olmayan poşetleri tercih edin. Eğer ki eşyanız bunlara uymuyorsa lütfen bırakma merkezlerimizi kullanmayınız ve elden teslim etmeyi tercih ediniz.
 7. Tüm yukardakiler yapmanıza rağmen talep eden kişi kararlaştırılan gün ve saatte sizi aramayıp bekletip ya da başka bir mağduriyet yaşattı ise lütfen yönetime bildiriniz.
 8. Mağdur edenler grubun yönetimi tarafından liste halinde bir yerde tutulacak ve başka kişileri mağdur etmemesi için takipte olunacaktır. İkinci defa yapması halinde gruptan üyeliği silinecektir.
 9. Yaşadığınız iyi veya kötü anılarınızı ve deneyimlerinizi yönetimle ve grup üyelerimizle paylaşmaktan çekinmeyin. Sizin deneyimleriniz başkaları için örnek teşkil edecektir.

Sevgiler

TEKLİF verenler için;

 1. Raflarınızda, dolaplarınızda ya da evin artık çok kullanılmayan yerlerinde duran ihtiyacınız olmadığına inandığınız eşyaların bir listesini çıkartıyoruz.
 2. Tozlanmış ise tozunu alıp, kirlenmiş ise temizleyip güzel bir fotosunu çekiyoruz.
 3. İletinizin başına TEKLİF ekleyerek eşyanın ne olduğunu belirtip fotosunu da ekleyip yayınlıyoruz. Eğer iletileriniz kurallara uygun ise en geç 4 saat içinde onaylıyoruz. Kurallarımızı burdan takip edebilirsiniz.
 4. İletiniz onaylandıktan sonra uyarı alacaksınız. İhtiyacı olan insanlar talibim yazarak sizden talep edeceklerdir. Arada özel mesaj atıp sizden isteyebilirler. Lütfen hiçbir şekilde özel mesaj atan ile iletişime geçmeyiniz. Herşey grup üzerinden devam etmekte.
 5. Sadece sizin iletinizin altında talibim yazan kişilerden istediğiniz kişiye vermekte özgürsünüz. İlk gelen alır gibi bir durum asla söz konusu değildir. Kimsenin de kime verdiğinizi sorgulamaya hakkı yoktur. Bu konuda tamamen özgürsünüz. Sataşan, laf atan ya da “neye göre verdin” diyecekler olacaktır. Hiçbir şekilde cevap vermeyin ki tartışma başlatıp canınız sıkılmasın.
 6. Verdiğiniz kişi sizinle iletişime geçip nasıl alacağını bilmek isteyecektir. Sizde ilk olarak elden teslim etmeyi tercih edin. Vaktiniz yoksa veya uygun bir zamanı denk getiremiyorsanız kurmuş olduğumuz ÖZGÜR DÖNÜŞÜM BIRAKMA MERKEZLERİ’nden size en uygun olanı kullanabilirsiniz. ÖZGÜR DÖNÜŞÜM BIRAKMA MERKEZLERİ’nin listesi şu adreste yer almakta.
 7. Hediye paketi olarak hazırlanmış eşyanızı ÖZGÜR DÖNÜŞÜM BIRAKMA MERKEZLERİ’nden birine bıraktıktan sonra talep eden kişiyle iletişime geçip ürünü bıraktığınızı ve gidip alabileceğini hatırlatın. 3 gün içinde alması gerekmekte.
 8. Bazen üyelerimiz talep ettiği eşyayı almayabiliyor. (Bunun sebebi sosyolojik bir konu. Neden olduğunu henüz bilmiyoruz. ) 3 gün geçtikten sonra verdiğiniz kişiyle tekrar iletişime geçip alıp almadığını öğrenebilirsiniz. Almadığı takdirde tekrar konunuza dönüp başka talip olana vermek hakkınız bulunmakta.
 9. Teklif verenlerin üzerindeki sorumluluğu biliyoruz. Onları en sorunsuz şekilde mutlu edecek bir grup kurabilme derdindeyiz. Bizlere yardım ederseniz biz de mutlu olacağız.

TALEP edenler için;

 1. İhtiyacınız olan eşyayı iletinizin başına TALEP yazarak grupta yayınlayabilirsiniz.
 2. Grup kurallarına uygun olan iletilerinizi en geç 2 saat içinde onaylıyoruz.
 3. Aradığınız eşya bir başkasında varsa sizin iletinizin altında yayınlayacaktır.
 4. Herhangi bir cevap bulamazsanız ilk ileti tarihinden sonra 12 saat aralıklarla konunuzu güncelleyebilirsiniz. İlk konuyu bulamıyorsanız grup içinde arama yapabilirsiniz. Arama için linkteki konu yardımcı olacaktır. (Düzeltilecek)

TEKLİF altında talep edenler için;

 1. Teklif veren kişinin konusu altına ben talibim yazmanız yeterli. Diğer detayları anlatmanız bazı insanları rahatsız edebilir. Özel durumlarınızdan bahsetmeye gerek yok. Bunları kimsenin bilmesi de gerekmiyor.
 2. Gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz eşyanın teklif sahibi sizi seçti ise kendisiyle özel mesaj atarak iletişime geçebilirsiniz.
 3. Lütfen teklifin altına yorum yazmadan özel mesaj ile iletişime geçmeyin. Grup içinde dikkat ettiğimiz en büyük konu budur. Rahatsız edecek seviyelere varan özel mesajlar sonucunda üyelikleri siliyor ve gruba bir daha dahil olamıyorsunuz.
 4. Size bıraktığına dair bilgi geldiği takdirde en kısa sürede gidip hediyenizi alınız. Almıyorsanız neden almadığınızı bizimle mutlaka paylaşın. İnanın bu sorunu çözebilmek için zaman harcamaya niyetliyiz.
 5. Teklif veren kişi siz seçmedi ise herhangi bir şey yazmanıza gerek yok. Grup içinde bütün açıklamalar yapıldı. Arama yaparak sorunuza cevap bulabilir, bulamadığınız zaman yönetimle iletişime geçebilirsiniz.
 6. Birebir tartışma yaratacak, karşı tarafı rencide edecek sözleriniz üyeliğinizi sildirebileceğini unutmayın.

Yukarda kısa olarak ÖZGÜR DÖNÜŞÜM ANKARA facebook grubunun nasıl işlediğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdık. Sizler sorununuza çözüm bulamadı iseniz istediğiniz zaman yönetimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle gelişen, bizimle büyüyen grubun bir parçası olmak için bütün düşünceleriniz önemsiyoruz.

Sevgilerin en büyüğü hepimizin olması dileğiyle.

 1. Talepte bulundum aradan 5 saat geçti hala yayınlanmadı? Neden?
 2. Gruba gönderilen bütün iletiler yönetim onayından geçmektedir. Grup kurallarına uygun olan her iletiyi onaylıyoruz. Grup kurallarımız şu adreste: www.ozgurdonusum.org
 1. Teklif açan kişiye özel mesaj atıp talip olabilir miyim?
 2. Teklif sahibi kime verdiğini açıklamadan özel mesaj atıp talip olmak üyeliğiniz silinmesine sebep olabilir. Açılan teklif altında talebinizi bildirmeniz ve teklif sahibini kime verdiğini beklemeniz gerekmekte.
 1. Mesaj yazamazsak nasıl iletişim kuracağız? Ne zaman mesaj yazabiliriz?
 2. Teklif sahibi sizi seçti ise kendisiyle iletişime geçmek için özel mesaj atabilirsiniz. Eşyanızı teslim etmek için karşılıklı anlaşıp yer ve zamanı belirleyebilirsiniz. Sizi seçmeden iletişime geçmeyiniz. Bu rahatsız edici ve ısrarcı davranışlarınız üyeliğinizin silinmesine sebep olabilir.
 1. Attığım mesajlar cep telefonlarının diğer kutusuna düşmüş göremiyorum. Ne yapmalıyım?
 2. Bu başlıktaki anlatım size yardımcı olacaktır;
 1. İyide ilk talep eden bendim. Teklif sahibi kime göre neye göre seçiyor.
 2. İlk gelen alır gibi bir yarışın içinde değiliz. Talip olan herkes eşit haklara sahip. Teklif sahibinin neye göre verdiği konusu ise tamamen kendisine ait bir düşüncedir. Biz karışamayız veya onun düşüncesini sorgulayamayız. O anki ruh hali etkilidir bence :)
 1. Aldığım hediye olmazsa/uymazsa yeniden teklife açabilir miyim?
 2. Zaten grup bu yüzden var :)
 1. İlk ben istedim neden onu seçtiniz.
 2. Yukardaki soruda cevapladık. Cevap tatmin edici değilse tekrar okuyun :)
 1. İletilerimi neden siliyorsunuz? Siz kimsiniz ki silebiliyorsunuz?
 2. Grubun amacı niteliğinde temiz ve herkesin daha yoğun olarak kullanabileceği bir grup için uğraşıyoruz. Konu dışı yapılan yorumları ve karşılıklı tartışmaları başka insanlar görmek istemeyeceği için bu iletileri biz de siliyoruz. Ayrıca grup kurallarına uymayan diğer üyeleri rencide edecek iletileri silmekle kalmayıp yazan kişiye de gruptan siliyoruz. Silmeyelim mi yoksa?
 1. Üyeleri gruptan neden siliyorsunuz?
 2. Grup kurallarına aykırı davranan insanların grupta başka insanları rencide edecek davranışta bulunmasını istemiyoruz. Davranışlarında art niyet ve kötü söylem olanları kişilerin üyeliklerini siliyoruz. Bir yalnışlık olduğunu düşünüyorsa Yönetimle irtibata geçip gerekli tartışmalardan sonra üyeliğini aktifleştirebiliriz. Eli sopalı bir yönetim gibi görünmek yerine grubun amacını anlamış ve ona göre davranan insanların çevremizde olmasını isteriz.
 1. Talip olduğumu geç yazmışım kaçırdım mı?
 2. Teklif sahibi henüz talep eden kişilerden birini seçmediği sürece geç kalmış sayılmazsınız. Talibim yazdığınız an itibariyle diğer talipliler arasındaki haklarınızın eşit olduğunu asla unutmayın.
 1. Bir kafeden bahsediyorsunuz nedir bu kafe olayı?
 2. Kafe değil. Eşya bırakma merkezlerimiz mevcut. Gerekli ulaşım adresleri şu linkte mevcut. Eşya bırakma merkezlerimizi lütfen ikinci tercih olarak kullanın. Oraların sahipleri de bu işi gönüllü olarak yapıyorlar ve onlara daha fazla iş yükü bindirmeyelim.
 1. Ben aradığım sorunun cevabını bulamadım.
 2. Grubumuz bizimle beraber yaşayıp gelişiyor. Vakit ayırıp doğru cevabı hissedebileceğin günü beklemenizi isteriz. Cevap için ısrar ediyorsanız Yönetime mesaj atabilirsiniz.
 1. merhaba arkadaşlar, yeni taşındığım evim için buzdolabına ihtiyacım var. Lütfen bi el atın.
 2. başında talep yazmamışsınız. Yayınlanmayacak.
 1. talep: yeni taşındım. Her türlü ev eşyasına talibim.
 2. ne gibi mesela? Sadece 2 çay kaşığı da vermek isteyen kişiyi mağdur etmeyeceğinizi nasıl bileceğiz. siz tek tek yazmaktan imtina ediyorsunuz. Neden insanlar tek tek sormak için vakitlerini harcasın?
 1. talep: boya kalemlerinize talibim. eğer bana verirseniz ben de kullanmadığım masamı vermek istiyorum.
 2. grubun amacını okuyun lütfen.
 1. talep: kullanmadığınız çamaşır makinesine talibim. Allah rızası için istiyorum. Verirseniz duacınız olurum.
 2. ajite edici söylemlerde bulunmayınız lütfen.
 1. talep: öğrenciyim bulaşık makinemiz bozulduğundan dolayı bütün paramıza yenisini aldık. Varsa eğer ses sistemine talibim.
 2. nasıl yayınlayalım şimdi bunu biz?
 1. talep: bir tane gardirop ve bir tane halı lazım, ihtiyacı olmayanlar benimle irtibata geçebilir mi?
 2. özel mesaja karşıyız biz. grup kuralların okuyalım lütfen.
 1. talep: yeni eve taşınıyoruz arkadaşlarımızla oturacak koltuğumu yok. İstenilen yerden alırız. Ayrıca öğrenciyiz.
 2. her şey güzeldi. ta ki “ayrıca” girmeden araya
 1. talep: oğlum okula yeni başladı. Kullanmadığınız tabletlere talibim.
 2. tabletler? niye tablet değil
 1. talep: yatak odası takımı.
 2. ne desek ki cidden bu konuda. Duvar ölçülerinizi belirtmemişsiniz. O gardrop sığacak mı mesela sizin odanıza
 1. talep: çamaşır makinesi ve buzdolabı. Komşumum kocası vefat etti, çocuğu hapiste, en küçük çocuk eve bakıyor. Lütfen çok acil.
 2. Bu grubun altından kalkamayacağı ağır yüktür. Devletin ve yerel yönetimlerin el atması gereken buna göre politika geliştirmesi gereken bir konu. Bizler boyumuzdan büyük işeri henüz yapmak istemiyoruz.
 1. talep: işe giderken bisikletle gitmeyi istiyorum. Bir bisikletim olsa lütfen. İstenilen yerden alabilirim.
 2. henüz geçen pazar günü üye olmuşsunuz. Önce grubu tanımanız içerde nasıl bir işleyiş var neler yapılıyor diye göz atmanız için size 1 ay kadar süre vermek istiyoruz. Bu süre zarfında yapılan tekliflere talep edebilirsiniz. Gönül isterdi ki bu süreyi 2 hafta yapalım ama facebook un teknik altyapısı buna izin vermiyor. Yani üyelik tarihinizi aylık olarak görebiliyoruz. O yüzden ilk talep başlığınızı maalesef 1 sonra açabileceksiniz. Ama kitap gibi daha acil şeyler için bu süreyi çok dikkate almıyoruz.
 1. talep: param olmadığı için alamadığım pateniniz varsa istenilen yerden alabilirim.
 2. grup kurallarını okuyalım lütfen. (maddi durumunuz bizi ilgilendirmiyor. Ön plana çıkartmayın lütfen)
 1. talep: kullanmadığınız fotoğraf makinenize talibim. ekteki fotoğraf temsilidir.
 2. kullandığınız fotoğrafta reklam bulunmakta. Yayınlamıyoruz. Zaten grup kurallarında yazıyor.
 1. teklif: grubun amacına yönelik şu etkinliğie katılmaya ne dersiniz?
 2. çok teşekkürler ama yayınlamıyoruz.
 1. arkadaşlar yeni sayfamı beğenir misiniz
 2. yayınlamayı bırakın üyeliğinizi siliyoruz.
 1. teklif: fotoğraftaki vitrini bedava vereceğim arkadaşlar. Yer Batıkent. Nakliye alıcıya ait.
 2. biraz daha duygusal olsa daha iyi değil mi? Ne demek ücretsiz. Vurgulamaya gerek var mı? Ee grup niye var zaten. Demek ki grubu pek anlamamışsınız. O yüzden yayınlamamak daha iyi olacaktır.