© Özgür Dönüşüm Ankara

ÖZGÜR DÖNÜŞÜM ANKARA

Son Güncelleme: 11/02/2017

GRUP DÜZENİ İÇİN UYULMASINI İSTEDİKLERİMİZ

Grubumuza gönderilen bütün iletiler yönetimin onayından geçmektedir. İletilerinizin onaylanmaması durumunda aşağıda belirtilmiş kurallara uyup uymadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Kurallara uymayan iletilerinizi düzenleyip onaylanmasını bekleyebilirsiniz.

 1. Herhangi bir üyeyi din, dil, ırk ayrımına sokacak, giydiğine, görünüşüne ya da konuşmasına yönelik rencide edici bütün yazışmalar silinecek, yazan kişi bir daha katılamayacak şekilde gruptan üyeliği silinecektir.
 2. Teklifiniz/Talebiniz asla para veya takas içermemeli ve yasal olmalıdır.
 3. Grup içerisinde alkol, tütün mamulleri, keyif verici maddeler, ilaç, gıda ve gıda takviyesi gibi ürünlerin paylaşılması kesinlikle istenmemektedir.
 4. İletinizin ilk sözcüğü "TEKLİF:" ya da "TALEP:" , Bir şeyi Ödünç vermek istiyorsanız ya da Ödünç almak istiyorsanız İletinizin ilk sözcüğü "TEKLİF-ÖDÜNÇ:" ya da "TALEP-ÖDÜNÇ:" olmalıdır.
 5. Tekliflerinizde;
  1. Gruba göndermiş olduğunuz iletinizden sonra ÖZEL MESAJ ile talep edenler olabilir. Bu şekilde talep edenlere ASLA öncelik vermeyiniz. Sadece ama sadece grupta açmış olduğunuz iletinin altındaki taleplere göre tercihte bulununuz. Özel mesaj atanları Lütfen YÖNETİME bildiriniz.
  2. Açılan teklifleri en geç 1 gün en erken 4 saat içinde (Acil durumlarda daha erken bir süre olabilir) sonuçlandırmanız ve bunu grup içinde bildirmeniz gerekmekte. Bu durumun tekrarı halinde göndermiş olduğunuz teklifler onaydan geçemeyecek ve dolayısıyla yayınlanmayacaktır.
  3. Birden fazla göndermiş olduğunuz fotoğrafların altına değil de bazen tek fotoğrafların altına talepte bulunuluyor. Lütfen bu tip taleplere öncelik vermeyiniz. Grubun düzeni ve takibi açısından önemlidir.
  4. Tekliflerinize sunulan ürünlerin fotoğraflarını eklemeniz gerekmektedir.
  5. Konum bilgisi ya da semt bilgisi belirtilmelidir. Çünkü bu durum talep edenler için uzak ya da yakın olma durumu, nakliye vb. gibi konularına göre teklifinizi tercih etme sebebi olabilir.
  6. Elbise, ayakkabı gibi giysilerinizi paylaşırken beden, ölçü, numara gibi özelliklerini belirtmelisiniz.
  7. Elektronik eşyalar için teknik özellikleri kısaca belirtilmeli ayrıca bozuk, kırık, çizik, kesik gibi fiziksel özellikleri hakkında bilgi verilmelidir.
  8. Kargo ile ürün teslim etme tercihinizi bildirmeniz talep edenler için başka bir tercih sebebi olabilir.
 6. Taleplerinizde;
  1. Grup içinde günde toplam en fazla 50 (elli) yeni talep onaylanacaktır. Bütün talepler incelenip sıraya eklenecek ve o sıraya göre onaylanacaktır.
  2. Grubumuza yeni bir talep açabilmek için en az 2 ay önce üye olmanız gerekmektedir.
  3. İletinizi onay için gönderdiğiniz zamanı referans alarak 12 saatte bir güncelleyebilirsiniz. Mesala; talebiniz yönetim onayına saat öğleden sonra 13:45 de gönderdiniz. Biz yoğunluktan dolayı iletinizi 17:20 de yayınladık. Sizin, iletinizin altına güncel yazmak için gece yarısı 01:45 ya da daha sonraki bir saati beklemeniz gerekmektedir. Son göndermiş olduğunuz güncel yazınızı baz alarak ikinci güncellemenizi yapabilirsiniz. İkinci güncellemeniz eğer sabah 09:20 de yaptıysanız diğer güncelleme saatiniz 21:20 olacaktır. Bu şekilde sınırsız şekilde iletinizi güncelleyebilirsiniz. (talebinize her yazılan cevap konunuzu yukarıya taşıyıp aslında güncelleme yapmış olacaktır. Bunu dikkate almanızı isteriz.)
  4. Grup içinde düzenli olarak güncellediğiniz toplam talep sayısı 2 (iki) den fazla olamaz. 5 (beş) aydan daha eski güncellenmeyen talepleriniz dikkate alınmayacaktır. İzinsiz yapılan 2 (iki) den fazla talep güncellemesinin fark edilmesi durumunda bütün talepleriniz kapatılacaktır.
  5. Öğrenim durumu, medeni durumu, dini görüşü gibi konuları öne çıkartan taleplerde bulunamazsınız. Örneğin; Öğrenciyim masam yok, bekârım dolabım yok, bana verirseniz size dua ederim vb.
  6. Her bir talebinizde en fazla 3 farklı parça eşya isteyebilirsiniz. Örneğin; 4 sandalye bir eşyadır, 12 kalem tek eşyadır, iki masa tek eşyadır vb. Birbirinden farklı ve alakasız olması önemli değildir. Fakat geri dönüşüm üzerine yapmakta olduğunuz ya da yapacağınız projeler için oluşturan taleplerde böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. Örneğin; “Talep: Eski plaklardan saat yapmak istiyorum. Bunun için 1 ve ya 2 adet plak, saat mekaniği, sprey, pil ve yapıştırıcıya talibim.” Ya da Talep: “Kedi evi yapmak istiyorum. Karton kutularınıza, giymediğiniz kazaklarınıza, yastıklara, bant ve tişörtlerinize talibim.” vs. Fakat “Talep: bir proje için; ekran kartına, lcd monitöre, çift kişilik bazaya ve gardıroba talibim” derseniz yayınlanmayacaktır. Hangi proje için olduğunu belirtmeniz gerekmektedir.
  7. Onaylanan iletilerinizde yayınlandıktan sonra imla hatasından farklı olarak içeriğine yeni ürün ekleme, birin silip diğerinin ekleme gibi yapılan değişiklikler üyeliğinizin silinmesine sebep olacaktır.
  8. Her türlü akvaryum malzemesine, bütün korku romanlarınıza, okumadığınız kitapların hepsine, her türlü şu desenli kıyafetlerinize, antika eşyalarınıza, hiç bir koleksiyon parçası olmamasına rağmen koleksiyona yeni başlıyorum gibi genel ve içeriği net olmayan talep istekleri onaylanmayacaktır.
  9. Etnik köken, din ve ırk belirterek yapılan talepler onaylanmayacaktır. Kırgız bir aile çamaşır makinesi gibi.
  10. Talep ettiğiniz ürünün detayları hakkında bilgi verebilirsiniz. Elbise ise ölçü, elektronik eşya vb. ürünler ise basit teknik detaylar belirtilebilir.
  11. Talep ettiğiniz ürüne benzer bir fotoğraf paylaşmanız görsel algı için önemlidir.
  12. Seçmiş olduğunuz temsili fotoğrafın üzerinde sitelerin reklamı ya da iletişim linki, ilan afiş, duyuru vb. gibi bilgilerin olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde iletiniz onaylanmayacaktır.
  13. Teslim alabileceğiniz yerleri ve kargo ile teslim alabilme tercihinizi bildirmeniz taleplerinizin sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.
  14. Talep edilen eşyaların ne olduğu kesin olarak belirtilmelidir. Örneğin; Evimde hiç bir eşyam yok herşeye talibim yerine masa, sandalye veya yatak talep ediyorum gibi.
 7. Teklife Sunulmuş Ürünlere Talep Ederken;
  1. Maddi durumunuz bildirir şekilde talepte bulunamazsınız. Örneğin; alacak durumum yok, param olmadığı için alamadım vb.
  2. Önceden talebim vardı diyerek yapılan yorumlara grup yönetimi tarafından onaylanmış talep gönderinizin ekran görüntünü ya da linkini paylaşmak zorundasınız. Bekleyen taleplerden alınmış ekran görüntüleri, önemsenmeyecek ve yorumunuz silinecektir. Yani ekran görüntünüzde yönetim tarafından eklenen standart uyarı mesajımızın görünmesi gerekmektedir.
  3. Sağlık durumunu bildirir şekilde talepte bulunamazsınız.
  4. Çok ihtiyacım var, çok çok çok ihtiyacım var, ne olur lütfen bana verin, ihtiyacı olan bir aile için talibim gibi söylemlerle yapılan talepler silinecektir.
  5. Öğrenim durumu, medeni durumu, dini görüşü ve mesleği gibi konuları öne çıkartan taleplerde bulunamazsınız. Örneğin; Öğrenciyim masam yok, bekârım dolabım yok, bana verirseniz size dua ederim vb.
  6. Etnik köken, din ve ırk belirterek yapılan talep yorumlarınız silinecektir. Örnek; Kırgız bir aile için talibim, sokağımıza taşınan Bulgar göçmenleri için talibim vs.
  7. Ajite edici söylemlerde bulunamazsınız. Örneğin; köyde yaşayan akrabam için vb.
  8. Kendinizi diğer talep edenler arasında farklılık ve ya öncelik yaratacak söylemlerde bulunamazsınız. Örneğin; Kendimi şanslı hissetmiyorum, bana vereceğinizi hiç düşünmüyorum, daha önce hiç bir talebime cevap alamadım, umarım bu sefer alabileceğim inşallah vb. gibi.
  9. Aynı teklif altında birden fazla talibim yazmayınız. Aksi halde üyeliğinizin silinmesine sebep olacaktır.
  10. Birden fazla gönderilmiş olan fotoğrafların altına değil de tek fotoğrafların altına talepte bulunuluyor. Lütfen toplu fotoğrafın olduğunu konun altında talepte bulununuz. Grubun düzeni ve takibi açısından önemlidir.

  (Ailenizden biri, akrabalarınız ya da komsularınız hatta hiç tanımadığınız biri için talep edebilir ve bunu bildirebilirsiniz. Örneğin; abim için talibim, amcam için istiyorum, anneme hediye etmek isterim. Fakat sakatlanmış komşum için talibim söylemi grubun amacı dışında kullanılmasına sebep verdiğinden dolayı bu tür söylemlere karşıyız.)

 8. Talebiniz karşılandığı zaman iletinizi "KARŞILANDI - TALEP:" , Teklifiniz verildiği zaman ise "VERİLDİ - TEKLİF:" olacak şekilde düzenlemeniz gerekmektedir.
 9. Teklif veren, talep eden kişilerin ürünlerini vermeme ya da gelip almama durumlarında iletinin sağ köşesinde yer alan yöneticiye bildir butonunu kullanarak bizim konu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamanız ve sonraki davranışlarını engelleyebilmek için bize yardımcı olmanızı isteriz.
 10. Koleksiyon yapmak için açılan talep başlıkları ise en fazla 30 gün boyunca güncellenebilir. Aradan geçen 5 ay sonra tekrar 1 aylık olarak güncelleme yapabilirler.
 11. Teklif olarak açılan konuların başka gruplarda AÇILMAMASI taraftarıyız. Fark edildiği takdirde bizim grupta olan iletiniz SİLİNECEKTİR. Talep için böyle bir durum söz konusu değildir. Umarız talebinizi en kısa sürede karşılayabilirsiniz.
 12. İsteklerinizi lütfen ilk olarak grubu kullanarak yapınız. Özel mesaj ile teklif veren kişiyle irtibata geçerek istekte bulunmayınız. Hem Teklif veren kişinin ürünü hakkında bilgi sahibi olursunuz hem de grubun aktifleşmesine yardımcı olmuş olursunuz.
 13. TALEP olarak açılan isteklerin altına başka birinin aynı şeyi bende talep ediyorum diye yazması doğru DEĞİLDİR. Yeni bir Talep başlığı açması gerekmektedir.
 14. Gönderi sahibi aldığı yanıtlardan istediği ile anlaşabilir, rahatsız olduğu hakaret, reklam, spam vb. içerikli mesajları yanındaki x işaretine basarak şikâyet edebilir veya silebilir.
 15. Kozmetik ürünlerin paylaşımında kullanılmamış ürün olmasını tercih ediyoruz. Bunun için zorlayıcı bir tavrımız olmamakla beraber ruj, rimel gibi vücuda temas eden ürünlerin sağlık açısından yaratacağı tehlikeleri bilerek DAHA DUYARLI DAVRANMAMIZ GEREKMEKTE.
 16. Kültür-Sanat aktiviteleri için yapılan bilet paylaşımlarını oldukça destekliyor ve öncü olmak için varımızı yoğumuzu bu konuya koyabiliriz. Ama basılı bilet halinde gösterim öncesinden teslim edilmesi gerekmekte. Kapı önünde isim söylenerek yapılan paylaşımlar yayınlanmayacaktır. Tekliflerinize biletin fotoğrafını eklemelisiniz.
 17. Ürün odaklı yapılan indirim çeklerini paylaşabilir ve bunun talebini oluşturabilirsiniz. Alış-veriş sitesi odaklı yüzde indirimleri desteklemiyor ve onaylamıyoruz. Örneğin; şu krem için 30 TL indirim çeki var vb.
 18. Acil Kan İhtiyaçlarını Grubumuzda yayınlayabilirsiniz. Bu tür durumlar çoğu yerde reklam amaçlı kullanılabiliyor. O yüzden "paylaş" butonu kullanılarak yapılan kan istekleri onaylanmayacak. Kan Bağışı için istenilen yazı formatımız şu şekilde olmalı; İletinizin ilk kelimeleri "KAN İHTİYACI:" ile başlamalı ve içeriğinde kan verilecek yerin bilgileri ve detaylı bilgi alınacak kişilerin iletişim kanalları bildirilmelidir.

Karşılıklı güven ve adaletli olabilme adına bunlara uymak herkesi mutlu edecektir. Sevgiler